Spray – ziołowa esencja na ból gardła

Ból gardła to często zwiastun przeziębienia. Oczywiście zapalenie błony śluzowej gardła powstaje nie tylko w wyniku infekcji wirusowej, bakteryjnej czy też kandydozy, ale także:
na skutek:

  • palenia tytoniu,
  • alergii,
  • niewystarczającej ilości śluzu,
  • refluksu,
  • nadwyrężania strun głosowych, np. osoby, które „operują głosem”,
  • przebywania w pomieszczeniach suchych, gorących czy też zimnych oraz przy dużej różnicy temperatury, np gdy chowamy się przed upałem klimatyzowanych pomieszczeniach.

Ból gardła można leczyć w domowym zaciszu. Jeżeli odpowiednio wcześnie zareagujemy na sygnały naszego organizmu, to możliwe będzie uniknięcie wizyty lekarskiej. Moja ziołowa apteczka pozwala mi na tworzenie różnych preparatów i środków, dzięki którym jestem wstanie wyeliminować, przeciwdziałać oraz złagodzić przebieg wielu infekcji.

Dziś przedstawię Wam spray- ziołową esencję na gardło.
Wskazaniem do zastosowania tego preparatu jest po prostu stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła. Spray łagodzi dyskomfort jakim jest uczucie drapania, kłucia, pieczenia, chrypka. Niweluje trudności związane z przełykaniem płynów i jedzenia. Działa on łagodząco, przeciwbólowo, antyseptycznie, przeciwzapalnie. Może być stosowany po zabiegach stomatologicznych, przy pleśniawkach i opryszczce, anginie.

SKŁAD:

  • 20 ml nalewki propolisowej 10%
  • 20 ml wyciągu glicerynowego z szałwii
  • 2 krople olejku z drzewa herbacianego
  • 2 krople olejku melisowego
  • 2 krople olejku miętowego

PROPOLIS – warto mieć go w swojej aptece, wykazuje on między innymi działanie przeciwzapalne, odkażające, przeciwwirusowe, bakteriobójcze, grzybobójcze, regeneruje tkanki, wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne. O propolisie pisałam tutaj: http://www.wkreconawziola.pl/propolis-must-have-domowej-apteczki/
WYCIĄG GLICERYNOWY Z SZAŁWII – hamuje rozwój mikroorganizmów patogennych takich jak wirusy, bakterie, grzyby. Doskonale nadaje się do leczenia stanów zapalnych jamy ustnej, gardła i dziąseł. Dzięki zawartym olejkom lotnym odkaża, działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i ściągająco (Działanie lecznicze szałwii jest o wiele szersze, ja wskazuję zastosowanie przy infekcji gardła i jamy ustnej). Użyta gliceryna łagodzi mocne działanie alkoholu w nalewce propolisowej.
OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO – jest to bardzo popularny olejek wykorzystywany głównie do leczenia trądziku oraz jako środek odkażający przy praniu. Jego działanie przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe można z powodzeniem wykorzystać przy różnego rodzaju infekcjach. Odświeża oddech.
OLEJEK MELISOWY – osobiście nie lubię tego zapachu, ale działanie ma rewelacyjne, przede wszystkim przeciwwirusowe – niszczy wirusa opryszczki, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne
OLEJEK MIĘTOWY – znieczula błonę śluzową, działa przeciwzapalnie, osuszająco, wykrztuśnie, odświeża oddech.
DAWKOWANIE: 2 dozy w razie potrzeby, nawet do 8 razy dziennie, dzieciom podaję 1 dozę do 6 razy dziennie.
Przeciwwskazaniem do użycia tego spreju jest uczulenie na którykolwiek ze składników produktu – zwłaszcza propolisu. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku stosowania u dzieci, ze względu na silne działanie farmakologiczne olejków. Ja swoim dzieciom daję ten spray, ale moim latoroślom zioła i olejki towarzyszą od dawna.

Bibliografia
http://www.rozanski.ch/oleum.htm
https://rozanski.li/622/szalwia-lekarska-salvia-officinalis-l-wsplczesnie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *