Proszek do mycia zębów. Umyj zęby kasztanem!

Kosmetyki do pielęgnacji jamy ustnej robi się chyba najszybciej. Proste w wykonaniu, proste w składzie.
Wystarczy tak naprawdę pozaglądać do szafek kuchennych, odwiedzić łazienkę i tam znajdziemy wszystko, co pozwoli nam taki naturalny produkt do pielęgnacji jamy ustnej wykonać samodzielnie.
Dziś pokażę jak w domowych pieleszach zrobić środek do mycia zębów o działaniu przeciwzapalnym oraz delikatnie rozjaśniającym nasz uśmiech.

Pielęgnacja jamy ustnej jest traktowana trochę po macoszemu. Higiena tego narządu jest niezwykle ważna chociażby z tego względu, że jest to początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Co to oznacza dla nas? Mianowicie, że jama ustna jest miejscem, gdzie zapoczątkowany zostaje proces trawienia i wchłaniania. Do inicjacji tego procesu potrzebne nam są:

– zdrowe zęby, które ten pokarm rozdrobnią
– czysty język do równomiernego rozprowadzania pokarmu (język odzwierciedla  stan  naszych jelit), na nim też znajdują się kubki smakowe
– ślina, która ma za zadanie nawilżenie pokarmu, dzięki czemu następuje łatwiejsze   przesunięcie rozdrobnionego pokarmu do kolejnego odcinka pokarmowego, bez podrażnienia śluzówki. Oczywiście ślina zawiera również enzymy, które odpowiadają za wstępne trawienie.

Wnętrze jamy ustnej wyścielone jest błoną śluzową. Jej funkcją jest między innymi zapobieganie przedostawaniu się patogenów do organizmu. Jej stan jest niezwykle ważny, bo stanowi bramę prowadząca do naszego wnętrza. Mogą się przez nią wchłonąć wszystkie niepotrzebne rzeczy, którymi są napakowane produkty do pielęgnacji jamy ustnej, czyli:
– środki konserwujące i przeciwutleniacze, np. parabeny
– barwniki (tlenek tytanu)
– związki fluoru
– środki pieniące, np. sls
– sztuczne aromaty
– substancje słodzące np. sacharyna
– substancje formułujące np. karbomer.

Oto przykład komercyjnej przeciwpróchniczej pasty do zębów dla dzieci w wieku 2-6 lat !!!!
Skład według INCI
Sorbitol, Aqua, Hydrated Silica, PEG-12, Sodium Lauryl Sulfate, Cellulose Gum, Aroma, Sodium Saccharin, Polyethylene, Sodium Fluoride, Mica, Glycerin, Limonene, Cl 42090, Cl 77891.
Rozłóżmy skład na czynniki pierwsze:
Sorbitol – substancja słodząca, utrzymuje wilgoć, może nasilać procesy fermentacyjne jelit i niekorzystnie wpływać na osoby chore na zespół jelita drażliwego.
Aqua – woda, rozpuszczalnik.
Hydrated Silica– uwodniona krzemionka, forma dwutlenku krzemu, czyści i poleruje zęby, pomaga w usuwaniu płytki nazębnej, jest substancją bezpieczną, wpływa na konsystencję pasty.
PEG-12 – jest emulgatorem, substancją powierzchniowo czynną, pianotwórczą. W zakresie bezpieczeństwa budzi sporo kontrowersji – zdania są podzielone. Część naukowców uważa tą substancję za bezpieczną, inni natomiast są zdania, że mogą podrażniać skórę, alergizować oraz wykazywać działanie rakotwórcze.
Sodium Lauryl Sulfate – SLS syntetyczna substancja myjąca, działa drażniąco i wysuszająco,  może uszkadzać materiał genetyczny, kumuluje się w organizmie, jest metabolizowany w wątrobie, uszkadza układ nerwowy i odpornościowy skóry.
Cellulose Gum – guma celulozowa, pochodna celulozy; stabilizator, substancja zagęszczająca, zwiększa lepkość kosmetyku
Aroma – aromat, a jaki któż to wie….
Sodium Saccharin – sacharynian sodu, sztuczny środek słodzący, wzmacnia szkliwo i zapobiega próchnicy,  uznawana jest  za substancję potencjalnie rakotwórczą, obecnie zdania są podzielone.
Polyethylene – polietylen,  po prostu plastik! materiał ścierający i polerujący. Składnik może być zanieczyszczony dioksanem. Istnieje  naturalna alternatywa dla środków ścierających – sól , cukier, kawa, orzechy…. Należy trzymać się od tego składnika z daleka!
Sodium Fluoride – fluorek sodu – substancja przeciwpróchnicza. Fluor jest ważny w okresie tworzenia się i wapnienia związków zębowych czyli u dzieci, młodzieży i kobiet ciężarnych, ale też w ograniczonej ilości. U osoby dorosłej nie ma potrzeby stosowania fluoru, ponieważ ilość fluoru spożywana wraz z pożywieniem pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten związek. Duże ilości fluoru odkładają się w organizmie, mogą również zaburzać pracę tarczycy. Na temat  fluoru odsyłam do lektury do dr Różańskiego: http://luskiewnik.strefa.pl/biochemia/fluorum.htm
Mica – jest to pigment mineralny, który nadaje połysk. Jakość jego musi być kontrolowana ze względu na możliwe zanieczyszczenia metalami ciężkimi. Jeżeli wymogi te są spełnione, to substancja jest bezpieczna.
Glycerin – gliceryna – wpływa na konsystencję, trwałość, dobrze nawilża, pomaga wnikać substancjom czynnym w głąb skóry. Zdecydowanie wybieramy glicerynę pochodzenia roślinnego.
Limonene – limonen, substancja zapachowa pochodzenia syntetycznego lub naturalnego, może być silnym alergenem.
Cl 42090 – Błękit brylantowy FCF (E133) – syntetyczny związek chemiczny, nadający niebieską barwę. Zakazany w Szwajcarii, może wywoływać m.in. alergię, astmę, katar sienny oraz nasilać objawy nietolerancji salicylanów.
Cl 77891  – dwutlenek tytanu, nadaje biel i jasność kosmetykom, używany w preparatach przeciwsłonecznych, potencjalnie rakotwórczy, neurotoksyczny.
Przerażające to, co jest fundowane naszym dzieciom i nam również. Dlatego zachęcam do własnej produkcji. Przynajmniej wiemy czym się myjemy, a jeśli nawet zdarzy nam się połknąć substancje z naszego kosmetyku, to mamy pewność, że nic nam nie grozi.

Inci naszego kosmetyku jest naprawdę krótkie.
Aesculus hippocastanum, Natrii hydrogenocarbonas, Kaolin, Peppermint Oil.
Wykonanie proszku do zębów jest banalnie proste. Jedyna “trudność” to spacer po kasztany 🙂 oraz ich obranie i rozdrobnienie.

WYKONANIE PROSZKU:
1 łyżeczka zmielonych kasztanów
1 łyżka sody oczyszczonej
1 łyżka białej glinki
ok 10 kropli olejku miętowego

Należy wszystkie sproszkowane składniki umieścić w moździerzu i dokładnie rozetrzeć dodając na koniec olejek miętowy. Tak przygotowany kosmetyk przekładamy do szczelnie zamykającego się pojemniczka. Ja używam opakowania po wykałaczkach lub po tik takach. Zęby myjemy tak jak zwykle, zwilżamy szczoteczkę, nakładamy proszek i szorujemy zęby.
Na początku może być trudność w stosowaniu takiego proszku, ponieważ większość z nas przyzwyczajona jest jednak do konsystencji pasty. Możecie odczuwać lekki dyskomfort, dziąsła mogą troszkę szczypać. Jednakże nie należy tym się przejmować, bo to jest tylko kwestia przestawienia się i przyzwyczajenia do nowości.
Korzyści ze stosowania tego kosmetyku jest więcej niż samych składników :).
– Mycie tym proszkiem przyczynia się do wzmocnienie dziąseł oraz ich regeneracji (im słabsze dziąsła, tym bardziej będziemy odczuwać szczypanie).
– Kasztany jak i soda pozwolą nam w sposób delikatny usuwać kamień nazębny, a dodatkowo, będą je delikatnie polerować, na czym oczywiście zyska nasz uśmiech. Oprócz tego kasztany mają działanie przeciwazapalne.
– Glinka biała zmineralizuje zęby.
– Olejek miętowy nada przyjemnego odświeżenia.
– Czas wykonania, dostępność składników, cena itd itp….
– Jeszcze jedna drobna uwaga: kasztan zawiera saponiny, czyli taki naturalny związek myjący. Może pojawić się delikatny dyskomfort, że jamę ustną myjemy mydłem, ale bez obaw – wystarczy dodać olejek eteryczny. Wspomniany olejek miętowy zrównoważy smak proszku, a wspaniałe działanie kasztanowca pozostanie…
W przypadku stosowania olejku eterycznego u dzieci należy zachować szczególną ostrożność – zmniejszyć ilość, pominąć lub zastąpić tym, na które dziecko dobrze reaguje. Może kiedyś pokuszę się o wpis o środkach (pastach) do higieny jamy ustnej, które lubią używać  moje dzieci.

Tymczasem zapraszam na spacer…. może znajdą się jeszcze kasztany…

Źródło:
http://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo_kosmetykow/szkodliwe_skladniki_kosmetykow/
https://wizaz.pl/kosmetyki/skladnik,462390,hydrated-silica.html
http://luskiewnik.strefa.pl/acne/toksyny.htm
http://luskiewnik.strefa.pl/biochemia/fluorum.htm
http://www.kosmopedia.org/encyklopedia/mica,325/
https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C4%99kit_brylantowy_FCF
https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/2015/06/06/ue-zatruwa-zywnosc-leki-i-kosmetyki-rakotworczym-dwutlenkiem-tytanu-e171-ci-77891-alarmuje-prof-maria-dorota-majewska/
https://wizaz.pl/kosmetyki/skladnik,462059,limonene.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *